BA00156C-7329-4BAF-A8FD-ADC87FD5CC03
Aktualności

Finezjo – krok w przyszłość fizjoterapii

ŁUKASZ DOBRAKOWSKI 16 marca 2020 4 min
Finezjo – krok w przyszłość fizjoterapii
Finezjo to długo wyczekiwany krok w stronę efektywnej elektronicznej dokumentacji medycznej. To nowoczesna, bezpieczna, zgodna z wytycznymi i całkowicie bezpłatna aplikacja stworzona we współpracy z fizjoterapeutami i z myślą o nich.

Aplikacja Finezjo wystartowała na początku stycznia, wprowadzając zarządzanie indywidualną praktyką fizjoterapeutyczną w standardy drugiej dekady XXI wieku. Pierwszy miesiąc był niewątpliwie czasem próby– z ciekawością czekaliśmy na sygnały od tych, którzy jako pierwsi zaufali Finezjo. Zdecydowało się na ten ruch blisko 20% zarejestrowanych w kraju indywidualnych praktyk fizjoterapeutycznych. To wynik, który jest dobrą prognozą na przyszłość i który potwierdza słuszność decyzji o wprowadzeniu takiego produktu na rynek.

W ocenie pierwszych użytkowników aplikacja okazała się intuicyjna i przydatna w prowadzeniu praktyki, realnie wpływa na ich komfort pracy. Specjalnie przeszkolony helpdesk był gotowy do udzielania im wszelkiej pomocy, ale – ku naszej radości – nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych problemów. Zamiast tego otrzymaliśmy wiele istotnych sugestii i pomysłów, które przyczynią się do rozwoju Finezjo. Wielu użytkowników doceniło dobrą ergonomię, estetykę, czytelność aplikacji oraz jasność cyfrowej instrukcji, pozwalającej z łatwością odnaleźć się w możliwościach Finezjo.

Dzięki licznie napływającym sugestiom fizjoterapeutów możemy stale rozwijać aplikację Finezjo, tak by jeszcze lepiej odpowiadała na stawiane przed nią oczekiwania. Pracujący nad nią zespół analizuje spływające pomysły i wprowadza zmiany w zgodzie z potrzebami użytkowników. W ciągu zaledwie miesiąca od startu wprowadziliśmy kilkadziesiąt istotnych innowacji, wśród których można wymienić:

  • Integracje Finezjo z Google Calendar – dane zamieszczane w grafiku aplikacji są bezpośrednio przesyłane do kalendarza Google, co pozwala na optymalizację terminarza.
  • Wdrożenie wersji mobilnej Finezjo – aplikacja jest w pełni kompatybilna z urządzeniami mobilnymi, takimi jak tablety i smartfony.
  • Dodanie modułu archiwizacji pacjentów nieaktywnych – moduł pozwala na przeniesienie pacjenta, z którym fizjoterapeuta zakończył współpracę, do elektronicznego archiwum, pozostawiając jednocześnie pełną historię odbytych wizyt.
  • Rozbudowanie systemu autouzupełniania i dodawania wizyty – aplikacja Finezjo inteligentnie uzupełni pola m.in. podczas dodawania wizyty czy zakładania karty pacjenta.
  • Wdrożenie zautomatyzowanego procesu wysyłania powiadomień SMS z opcją wyłączenia powiadomień – Finezjo może automatycznie informować pacjentów o umówionych wizytach, co wpłynie na komfort współpracy na linii pacjent–fizjoterapeuta, ale w gestii użytkownika pozostaje również rezygnacja z systemu powiadomień.
  • Wdrożenie numerów kierunkowych oraz usprawnienia w zakresie numeru telefonu pacjenta – aplikacja Finezjo zyskała możliwość obsługi pacjentów spoza Polski.

Warto w tym miejscu również wspomnieć o toczących się równolegle pracach kilkudziesięcioosobowego Zespołu ds. Walidacji Testów, prowadzonych pod okiem Ernesta Wiśniewskiego – wiceprezesa KRF i kierownika projektu – dr hab. Dariusza Czaprowskiego, zajmującego się oceną powtarzalności testów zawartych już w bazie aplikacji Finezjo na określonej grupie pacjentów. Testy, aby były uznawane za wiarygodne narzędzia diagnostyczne i aby można było wyciągać z ich wyników wnioski kliniczne, muszą być zweryfikowane pod kątem rzetelności. Bez tego nie można ocenić efektywności procesu fizjoterapii. Możliwości, jakie daje Finezjo, są niewątpliwym przełomem w poszukiwaniu wspólnego mianownika między nauką a praktyką kliniczną.

Aktywna współpraca z fizjoterapeutami przy rozbudowywaniu funkcjonalności aplikacji jest niezwykle ważnym krokiem w kolejnych etapach rozwoju Finezjo. W tym miejscu chcielibyśmy złożyć szczere i serdecznie podziękowania na ręce wszystkich osób, które codziennie przyczyniają się do tego, aby nasz projekt stał się jeszcze lepszy.

W najbliższej perspektywie aplikacja Finezjo będzie nieustannie rozwijana, tak aby w pełni odpowiadać na potrzeby stale rozrastającej się grupy użytkowników. Priorytetem jest stworzenie jej wersji dla podmiotów leczniczych oraz praktyk grupowych, a ponadto integracja z portalem Znajdź Fizjoterapeutę, umożliwiająca prowadzenie zapisów online pacjentów i jednocześnie odnotowanie tego faktu w aplikacji Finezjo. Z perspektywy czasu istotne jest również zintegrowanie Finezjo z Narodowym Funduszem Zdrowia, tak by możliwe raportowanie do NFZ bezpośrednio z poziomu aplikacji. Pracujemy również nad dostosowaniem naszej aplikacji do potrzeb fizjoterapeutów pracujących z dziećmi, dla których tworzymy kartę badania pediatrycznego zgodną z wytycznymi KIF. Interesującym dodatkiem będzie także interaktywny model człowieka, na który będzie można nanosić obserwacje dotyczące pacjenta. Warto tutaj podkreślić, że powstaje on przy współpracy z fizjoterapeutką-artystką Martą Pawelec.

Projekt interaktywnego modelu człowieka. Rys. Marta Pawelec
Projekt interaktywnego modelu człowieka. Rys. Marta Pawelec

Wzorce i doświadczenia wypracowane podczas pracy nad Finezjo pragniemy przekazywać innym. Zamierzamy wziąć udział w wydarzeniu The Future of Digital Health Systems 2.0 w Kopenhadze, organizowanym pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia, na którym zaprezentujemy prototyp anglojęzycznej wersji aplikacji. To milowy krok w promocji polskich osiągnięć i wypracowywania najlepszej drogi dla sformalizowania i cyfryzacji dokumentacji medycznej w fizjoterapii.

Tworzenie i pierwszy etap działania aplikacji Finezjo był niewątpliwie czasem wytężonej pracy, nauki i niekończących się rozmów nad projektem, który – mamy nadzieję – stanie się wizytówką nowoczesnej polskiej fizjoterapii. Jesteśmy dumni z udanego wdrożenia wersji startowej, ale nie spoczywamy na laurach, bo dostrzegamy nowe wyzwania stojące przed nami. Mam nadzieję, że wspólnie zrobimy następne kroki w kierunku zapewnienia lepszej przyszłości dla polskiej fizjoterapii.

Opinie na temat Finezjo

Korzystałem w czasie mojej pracy zawodowej z różnych aplikacji do prowadzenia dokumentacji medycznej. Uważam, że jak na wersję próbną, aplikacja Finezjo jest przyjazna w codziennym użyciu. Interfejs jest intuicyjny i czytelny. Zespół rozwijający system odpowiada na maile użytkowników z uwagami. Daje to nadzieję, że w kolejnych miesiącach funkcjonowania, dzięki konstruktywnym uwagom, aplikacja stanie się solidnym, pewnym, szybkim i trwałym narzędziem do prowadzenia dokumentacji medycznej. Póki co jest dostępna w wersji dla indywidualnych praktyk fizjoterapeutycznych.

Maciej Rywacki

fizjoterapeuta z Warszawy

Korzystam z aplikacji Finezjo od początku. Jestem bardzo zadowolona, bo jest ona łatwa w obsłudze, intuicyjna, zawiera prostą kartę badania. Dużym plusem jest jej przejrzystość. Podoba mi się opcja automatycznego kopiowania procedur w kontynuowanym cyklu leczenia oraz możliwość dodania kolejnego cyklu, np. gdy dany pacjent wróci do nas po roku z innym schorzeniem. Niewątpliwym plusem jest to, że jest darmowa.

Iwona Słowak

fizjoterapeutka z Buska

Podobne artykuły

Krajowa Izba Fizjoterapeutów jest jedynym samorządem medycznym w Polsce, który udostępnia swoim członkom narzędzie do prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes KRF ds. rozwoju i zarządzania finansami.

Czytaj więcej
Prowadź dokumentację w Finezjo!
Aktualności 27 maja 2020 2 min

Prowadź dokumentację w Finezjo!

W połowie kwietnia br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia nakładające na fizjoterapeutów obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej oraz stosowania Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF).

Czytaj więcej